Москва: Западот допрва ќе се соочи со најлошото во конфронтација со Русија

Непријателството на САД е полошо отколку за време на Студената војна, но Западот се повредува себеси со антируските санкции, инсистира портпаролот на Кремљ.

САД преземаат непријателски чекори против Русија кои се полоши отколку за време на Студената војна, утврди портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. Сепак, Вашингтон си нанесува штета во процесот и на крајот ќе мора да ги признае легитимните интереси на Москва, рече тој, за време на интервјуто за руските медиуми во четвртокот.

„Не сме ни блиску до кулминација на кризата“, рече Песков за новинската агенција РИА Новости, објаснувајќи ја економската штета што произлегува од конфронтацијата Запад и Русија. „Поточно, западот е далеку од кулминацијата. Ние сме во постабилна состојба благодарение на макроекономските мерки преземени од владата“.

Песков смета дека сегашната количина на притисок врз Русија е без преседан. Ништо од тој вид не беше направено „дури и за време на Студената војна“ или на која било друга нација на Земјата, рече тој. САД и нивните сојузници се обидуваат да ја „задават“ Русија со нивните ограничувања, додаде тој.

Антируските санкции „очигледно ни создаваат проблеми, но на долг рок ќе предизвикаат проблеми исто толку сериозни за нациите кои ќе ги усвојат тие санкции“, предвиде тој.

„Европејците го почувствуваа тоа повеќе од Американците досега, но економскиот товар од антагонизирање на Русија ќе се зголеми за сите нив“, рече Песков. Тој нагласи дека проблемите се само делумно објаснети со украинската криза и дека западните лидери придонеле за нив правејќи низа грешки во изминатите неколку години.

Сегашната состојба ги оневозможи Русија и Западот да се вратат на вообичаениот начин на работа, рече претставникот, додавајќи дека отсега Москва ќе користи поцврст пристап кон САД.

Русија ги има сите причини за целосно раскинување на дипломатските односи со САД по сето она што го направи Вашингтон, но нема да го стори тоа: „САД не одат никаде и ќе мора да живееме со тоа“, објасни тој.

„Иако ќе ја зачуваме флексибилноста за конструктивни прашања, ќе ги заштитиме нашите интереси и ќе бараме САД да ги почитуваат нашите интереси. Ќе има комуникација во некоја форма“, рече тој.

Песков рече дека единствената шанса за детант може да дојде доколку Вашингтон се откаже од својата „хегемонистичка политика во светските работи“.

„Русија не сака, не може да биде и нема намера да стане нечиј вазал во која било смисла на зборот“, нагласи тој. „Кога САД ќе признаат дека можат да разговараат со Русија само врз основа на взаемна корист и взаемно почитување, ќе дојде време да се планираат понатамошни контакти.

Портпаролот предвиде наплив на русофобија во САД за време на претстојните среднорочни избори. Непријателството кон Москва е „алатка на внатрешната политика на САД“ и ја одигра својата улога во „веројатно десет претходни изборни циклуси“ во земјата, рече тој.

Песков одби да ги коментира изјавите на Џо Бајден како американски претседател или дали тој има намера да се кандидира за реизбор во 2024 година, велејќи дека не е работа на Русија да им суди на странските лидери.

„Нашата работа се непријателските чекори преземени против нашата земја. Ќе им се спротивставиме“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.