Мојата свекрва ме научи со лук да го чистам тоалетот – можеби звучи неверојатно, но верувајте, функционира 100 отсто

Toалетот и тоалетната школка се место каде има најмногу бактерии и од каде можат да се шират зарази затоа мора редовно да се одржува и дезинфицира за да го сочувате вашето здравје и здравјето на семејството.
Некои домаќинки имаат дури и неверојатни решенија, а една од нив е и мојата свекрва која овој трик го користи веќе со години. Имено, таа ќе стави чешне лук во шолјата, а наутро само ќе шушти вода.
Лукот содржи алцин кој му дава силен специфичен мирис. Но покрај мирисот, алцинот е многу делотворен и во борбата против бактерии и вируси и тоа не само во нашето тело туку и на неочекувани места каде што ги има.
Наутро само треба да пуштите вода. Ако го повторите овој процес два пати во неделата, во шолјата ќе имате помалку бактерии, а лукот наводно делува и против жолтите наталожени дамки.
Германски народен лек
Во продолжение ќе ви предложиме и еден германски народен лек кој ги чисти артериите од холестерол спречува срцев удар!
Имено, со тек на време, крвните садови стануваат се поистрошени, помалку еластични, а нивните внатрешни sидови стануваат обложени со холестерол.


Како резултат, снабдувањето со крв во органите е нарушено, особено влијаат на мозокот, а наскоро може да се појави висок крвен притисок. Заедно, ова го зголемува ризикот од мозочени срцев удар, како и многу хронични заболувања.
Затоа, се препорачува да ја третирате причината, а не последицата – а тоа значи дека прво мора да ги исчистите артериите. Еден од најпопуларните методи е лек од германската народна медицина, кој наводно ги отстранува сите наслаги на холестерол и калциум од артериите.
Потребно е: 4 лимони, парче ѓумбир, 2 литри вода, 4-5 лажици лук, 2 лажици мед.
Подготовка:
Добро измијте го лимонот, а потоа истурете му врела вода за да се отстранат сите наслаги од кората. Потоа, исечете го лимонот на тенки прстени или мелете го заедно со кората.
Излупете ѓумбир и лук, а потоа мелете ги. Ставете го лимонот во стаклена тегла од три литри. Варете и изладете два литри вода до 60 степени. Додадете лук, ѓумбир и мед. Убаво измешајте сè и веднаш истурете во теглата со лимон. Лекот е подготвен откако ќе отстои два часа.
Треба да се консумира на празен стомак 100 ml на ден наутро и навечер, најмногу три недели.
Потоа, мора да се земе еднонеделна пауза и да се повтори во текот на четири недели, со тоа што вториот пат наместо три пати, се пие еднаш на ден, наутро или навечер.
Првите резултати треба да се почувствуваат за 10 до 14 дена. Пред употреба, смесата чувајте ја во фрижидер и малку загрејте во сад со топла вода.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.