Моќен еликсир – лечи анемија, импотенција, главоболка, чир

Овој рецепт ќе ви помогне кај многу здравствени тегоби!

За подготовка ви се потребни: половина килограм квалитетен ливадски мед, половина килограм мелени ореви и еден лимон.

Моќен еликсир – лечи анемија, импотенција, главоболка, чир

Состојките треба да ги измешате во тегла во која ќе го чувате лекот додека не го потрошите. Лекот се зема на секои три до четири часа.

Медот и оревите лечат импотенција, анемија, главоболка, чир на желудникот и уште многу болести…

Докажано е дека комбинацијата од ореви и мед е јака како и некои најмоќни фармацевтски препарати.

Комбинацијата од мед и ореви на нашиот организам му ги обезбедува неопходните витамини, минерали, белковини, масти, јаглехидрати…

Еве и неколку рецепти за домашни лекови од мед и ореви:

Природен лек против анемија

Подгответе смеса од половина килограм мед и половина килограм мелени ореви и сок од еден лимон. Сè заедно измешајте и земјате три пати дневно по една лажица. Медот со ореви е добар за опоравување на исцрпени и анемични лица.

Природен лек за висок крвен притисок

Кај проблемите со висок крвен притисок се препорачува секојдневно консумирање мед и ореви во нормални количини во период од 45 дена.

Природен лек за главоболка

Не само што е многу вкусен, медот со ореви е и докажан лек за главоболка и несоница.

Мед и ореви ги ублажуваат симптомите на чир на желудникот

За овој проблем потребно е да подготвите млеко од ореви со мед. Подготовката е многу едноставна: 20 гр мелени ореви се мешаат со врела вода, се протресува и се процедува. Во млекото се додаваат 2 лажици мед и се зема половина час пред секое јадење по 2-3 лажици.

Комбинацијата од мед и ореви е добра кај импотенција

Помага со овој рецепт: мелени ореви се мешаат со мед во ист размер. Се конумира по две лажици 2-3 пати на ден, половна час пред јадење.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.