Мудрости кои ќе ви го променат животот: Ќе го препородат вашиот ум, но и телото

Советите за долговечност на 104- годишниот Русин ќе ве натера да ги преиспитате вашите животни навики.
Во секоја од овие реченици, се крие вистинска ризница на мудроста.
1. Научете како се да „гледате живо” и да уживате во сè – трева, дрвја, птици, животни, земја, небо. Гледајте ги љубезно и со цело срце и тие ќе ви возвратат. Тоа е знаење кое нема да го најдете во книгите.
2. Одвоете некое време да стоите боси на земја.
3. Зграбете ја секоја можност да бидете во близина на вода. Ќе се ослободите од замор и ќе ги очистите своите мисли.


4. Пијте чиста вода секогаш кога е тоа можно, не чекајте да бидете жедни. Тоа е најдобриот лек. Не пијте слатка и солена (минерална) вода од шише. Првата ќе го изеде црниот дроб, а другиот ќе ги врзе крвните садови.
5. Зеленчукот треба да се најде на вашата маса секој ден. На прво место цвекло, не постои подобра храна на земјата. Потоа грав, тикви, бобинки, моркови, домати, пиперки, спанаќ, зелена салата, јаболка, грозје, сливи.
6. Ако сакате, можете да јадете месо. Но ретко. Никогаш не јадете свинско месо, таа праќа на друг свет.
7. Колбаси, пржени компири, бисквити, слатки и храна во конзерви се лоша храна. Мојата храна се житарки, грав и зеленчук. Предаторите јадат месо, тие се мрзливи. Коњите кои јадат житни култури се активни цел ден. Скакулците се хранат со трева и скокаат и летаат цел ден.
Тој, исто така, дава низа практични совети како на вашето тело да му биде подобро.
8. За да јадам помалку, пијам многу вода и јадам компот, јадам едноставна храна и свеж зеленчук. Од четврток вечер до петок вечер не јадам ништо, само пијам вода.
9. Пост е најголема благодат. Ништо не ме прави посилен и не ме помладува како постот. Коските стануваат полесни, како птица, срцето станува весело. По секој голем пост, јас сум неколку години помлад.
10. Сонцето излегува и заоѓа за вас. Работата престанува по зајдисонце кога ќе се навикнете на ова тело и вашиот ум ќе стане посилен. Мозокот подобро ќе се одмори и разбистри за сон. Така прават монасите и војниците и затоа имаат сила да служат.
11. Треба да спиете половина час во текот на денот за да ја освежите крвта во вашата глава. Не спијте веднаш по оброк, тогаш салото и мастите се акумулираат во крвните садови.
12. Помалку седете или спијте доволно.
13. Обидете се повеќе да останете на отворен простор. Научете да живеете во ладна просторија. Доволно е што твоите нозе и раце се топли, но главата е ладна. Телото старее и пропаѓа од топлина.
14. Зајакнете го вашето тело со растенија. Измешајте неколку лековити билки и бобинки и истурете зовриена вода и пијте го тоа цел ден. Во зима ќе ги видите вистинските придобивки од ова.
15. Не ги заборавајте оревите. Оревите изгледаат како нашиот мозок, тие се моќни за мозокот.
16. Бидете љубезни и внимателни со луѓето. Од секој од нив, барем површно, можете да научите нешто. Не создавајте пријатели или непријатели од луѓе, така никогаш нема да ви прават проблеми.
17. Тоа што ви е судено ќе го добиете кога тогаш, само треба да чекате стрпливо. Не ја оптоварувајте својата душа со тоа.

Пронајдете не на следниве мрежи: