Музичките критичари ги одбраа најдобрите песни од легендарните „Queen“

Беше нешто сосема поинакво и посебно кога во далечната 1973 година излезе првиот албум на групата „Queen“.

Групата која е формирана во срцето на Англија, беше составена од четири членови, кои беа преполни со енергија, желба и огромна самодоверба дека ќе успеат на сцената.

Пред смртта на фронтменот на овој бенд, неповторливиот Фреди Меркјури, групата имаше издадено 14 албуми, кои своевремено се искачија на самиот врв на светските топ музички листи.

читајте пулс24

Групата никогаш не престана да напредува, а песната „Bohemian Rhapsody“, ги освои срцата на фановите ширум светот.

Групата „Queen“ благодарение на своите легендарни песни засекогаш ќе живее, а музичките критичари ги објавија нивните 25 најдобри песни, во продолжение погледнете кои песни влегоа во најдобрите:

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.