Мурињо најдобро платен тренер

Loading...

Влијателниот магазин „France Football“ објави попис на најдобро платените тренери во 2012 година. Лидер на таа листа е Жозе Мурињо, тренерот на Реал Мадрид заработил преку 14 милиони евра.Магазинот оваа листа ја објавува во последните 10 години, а Мурињо само два пати не бил на првото место – во 2004 година прв бил Алекс Фергусон, а во 2009 година најдобро платен тренер бил Луис Фелипе Сколари.Зад Мурињо на листата се наоѓа тренерот на Пари Сен Жермен Карло Анчелоти кој во 2012 година заработил 12 милиони евра. Сонародникот на Анчелоти, Марчело Липи е трет на листата, тренерот на кинескиот Гуангжу заработил 11 милиони евра.Следуваат Гус Хидинк (10,8), Кени Далглиш (10), Арсен Венгер (9,4), Фабио Капело (9,2), Роберто Манчини (6,1), Алекс Фергусон (6,1) и Хозе Антонио Камачо (6,1).
МакфаксВлијателниот магазин „France Football“ објави попис на најдобро платените тренери во 2012 година. Лидер на

loading...
Loading...