Наближува нова војна на Блискиот Исток! Конфликтите се пожестоки секој ден, армијата чека наредба: Америка се плаши од едно

Францускиот претседател Емануел Макрон на самитот на Г7 најави дека ќе работи заедно со САД и Израел во трилатерален формат на план за смирување на тензиите на израелско-либанската граница што може да го запали целиот Блиски Исток!

Планот предвидува прекин на огнот на двете страни и повлекување на силите на Ал Радван и другите вооружени групи на десет километри од израелско-либанската граница. Ал-Радван инаку е елитна единица на Хезболах, која засега одбива да учествува во преговорите додека не се постигне траен прекин на огнот во Појасот Газа.

Американскиот претседател Џо Бајден на самитот на Г7 во Италија изјави дека не верува во наскоро да се постигне договор меѓу Хамас и Израел.

– Хамас сега е најголемата пречка за спроведување на планот за прекин на огнот и ослободување на заложниците во Појасот Газа – вели Бајден.  Ситуацијата на израелско-либанската граница ескалира по убиството на високиот талибански командант на Хезболах, Сами Абдулах минатиот вторник. Абу Талиб е највисокиот офицер кој загинал од почетокот на новата рунда насилства пред осум месеци.

Како одмазда, Хезболах лансираше околу 150 ракети и 30 вооружени дронови на девет израелски воени локации во координиран напад. Нападот во четвртокот траеше околу половина час. Безбедносни извори велат дека тоа е најголемиот напад извршен од Хезболах од октомври, кога групата почна да разменува оган со Израел заедно со војната во Појасот Газа. По нападот, во областа Сафед избувнал голем пожар.Израел одговори со бомбардирање на куќи за кои тврди дека ги користат оперативци на Хезболах. Израелскиот Канал 12 наведува дека северниот дел на израелската армија е подготвен да го нападне Либан и дека само ја чека одлуката на врвот на државата.

– Силната елиминација ги загрижува членовите на Хезболах. Сега сфаќаат дека ИД знае многу повеќе за нив отколку што мислат. Операцијата покажува дека безбедноста на Хезболах на теренот не е херметички затворена и дека разузнавачкиот систем на организацијата е порозен до степен до кој успеавме да елиминираме толку важен командант на секторот.

ИД успеа да се инфилтрира во нивните мрежи и системи и да ги идентификува вистинските луѓе за елиминација – изјави израелскиот експерт Амазија Барам, додавајќи дека тоа важи и за лидерот на Хезболах.

Некои американски функционери изјавија за Си-Би-Ес дека веруваат дека неодамнешните израелски напади длабоко во либанската територија го поставуваат теренот за поширока операција што ќе предизвика војна што Израел не може да заврши без поддршката на Вашингтон.Други американски официјални лица кои разговараа за Си-Би-Ес изјавија дека се загрижени поради сценариото дека засилувањето на ракетните напади од страна на Хезболах ќе доведе до „ненамерни последици“ што ќе го поттикнат Израел да изврши голем напад.

ГАНЦ ПРЕД НЕТАНЈАХУ НА АНКЕТИИ

спитувањата на јавното мислење спроведени од дневниот израелски весник Марива покажуваат дека партијата Сино-белите предводена од Бени Ганц, кој ја напушти воената влада на Израел, ќе освои 24 места во Кнесетот. Партијата Ликуд на Бенјамин Нетанјаху би освоила 21 место. Таборот против Нетанјаху ќе освои 58 места во парламентот во споредба со 52 мандати што ги освоија поддржувачите на актуелниот премиер.

Ганц е најпогодна личност за шеф на израелската влада со 41 отсто поддршка од граѓаните, а по него е Нетанјаху со 35 отсто. Дури 74 отсто од израелското општество верува дека Израел не успеа во медиумската битка по 7 октомври.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.