Навални прозбори откако се разбуди од кома: Ова се неговите први зборови

Loading...

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој се лекува во болницата „Шарита“ во Берлин, каде долго време беше во кома, изјави дека сака да се врати во Русија.

 Според Њујорк Тајмс, повикувајќи се на германски извори, Навални му открил на обвинителот што планира да направи кога ќе се опорави. 

– Тој нема намера да биде во егзил во Германија. Тој сака да се врати дома во Русија и да ја продолжи својата мисија – откри претставник на германската служба за безбедност.

 Германскиот чувар за безбедност  за Њујорк Тајмс потврди дека рускиот опозициски лидер е при „остар ум“.

– Тој е целосно свесен за неговата состојба, што му се случило и знае каде се наоѓа – рече овој анонимен функционер. Медицинските сестри кои го лекуваа Навални, бидејќи му се слоши во авион минатиот месец, не утврдија зголемување на шеќерот во крвта на првичните тестови и не видоа никакви знаци на метаболичко нарушување, потврдија пет медицински извори за Ројтерс.

 

loading...