НАД БЕЛГОРОДСКИОТ РЕГИОН СНИМЕН ТУ-95 МС: Вака изгледаше летот на стратешкиот бомбардер на првиот ден од нападот на Киев!

Стратешкиот бомбардер Ту-95, кој беше направен за нуклеарен армагедон, веќе неколку пати учествуваше во нападот на цели во Украина. Овие стратешки авиони ги лансираат своите ракети од правец на Белорусија или зоната на Каспиското Езеро.

НАД БЕЛГОРОДСКИОТ РЕГИОН СНИМЕН ТУ-95 МС: Вака изгледаше летот на стратешкиот бомбардер на првиот ден од нападот на Киев!

Тие главно се опремени со крстосувачки ракети Х-55 и Х-101 што ги носат.

Вчера руски набљудувачи снимиле летот на таков бомбардер над регионот Белогород, најверојатно кон Белорусија, или во близина на руско-украинската граница лансираат крстосувачки ракети кон цели во Украина.

Руските воздухопловни сили имаат 64 стратешки бомбардери ТУ-95МС, додека седум авиони се користат за тестирање.

НАД БЕЛГОРОДСКИОТ РЕГИОН СНИМЕН ТУ-95 МС: Вака изгледаше летот на стратешкиот бомбардер на првиот ден од нападот на Киев!

Матичната база на овие авиони е воздухопловната база Енгелс во регионот Ставропол.

Овие бомбардери на 4 мај 2022 година го извршија најинтензивниот напад на железничката инфраструктура на Украина. Во тој напад беа лансирани 32 крстосувачки ракети Х-101.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.