Над 1300 нови заразени и 26 починати, нов црн биланс од КОРОНА ВИРУСОТ

Loading...
Во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 583
-Куманово 100
-Дебар 12
-Штип 40
-Прилеп 57
-Тетово 80
-Струга 13
-Велес 64
-Битола 50
-Охрид 31
-Кавадарци 23
-Гостивар 46
-Гевгелија 22
-Струмица 15
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Крушево 8
-Кочани 29
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 2
-Пехчево 5
-Берово 3
-Валандово 4
-Виница 13
-Делчево 6
-Кратово 4
-Свети Николе 12
-Кичево 35
-Ресен 10
-Неготино 24
Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од:
-Скопје 207
-Куманово 20
-Штип 13
-Прилеп 32
-Тетово 42
-Велес 11
-Битола 19
-Кавадарци 6
-Гостивар 7
-Гевгелија 13
-Струмица 10
-Крива Паланка. 3
-Радовиш 6
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Берово 5
-Виница 4
-Кратово 1
-Свети Николе 7
-Кичево 10
-Ресен 1
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.
* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...