Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ

Над 160 рудари од најдлабокиот рудник во светот се заразени со КОРОНА ВИРУСОТ

Затворен за работа е најголемиот и најдлабок рудник за злато на светот – Мпоненг. Масовна е заразата помеѓу работниците внатре. Оваа недела биле извршени 600 тестови и околу една четвртина се вратиле како позитивни. Инаку, оваа компанија вработува дури 5000 рудари во рудникот.

Тој последниот месец работеше со половичен капацитет, токму поради пандемијата. Но се покажа како недоволна таа мерка. Сега рудникот е целосно затворен. Компанијата трпи огромни загуби поради тоа што не се ископува златото.

Рудникот Мпоненг се простира на околу четири километри длабочина. Рудникот во моментов е и на продажба. Се очекува да биде продаден до крајот на јуни.

Хрватска од идната недела ја отвора летната туристичка сезона

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.