Над 40 милиони заразени во светот

Loading...

Бројот на заразени лица со ковид-19 во светот надмина 40 милиони, покажуваат податоците на статистичкиот веб-портал „Ворлдометар“.


До овој момент бројот на инфицирани лица од појавата на вирусот изнесува 40 023 269.
Од ковид-19 починале 1,1 милион лица, а се излекувале речиси 30 милиони.
Активни случаи со коронавирус се безмалку 9 милиони.

loading...