Намаз од тиква

Loading...

Потребни состојки:
(за 4 лица)
400 г печена тиква
6 чешниња лук
10 лажици маслиново масло
Половина лажичка сол
Сок од половина лимон
Бибер
Семки од тиква
Масло од семки од тиква
Начин на подготовка:
Печената тиква исечкајте ја на коцки, додајте го изгмечениот лук, маслиново масло, сол и сок од половина лимон. Сите состојки ставете ги во блендер и направете намаз. Количината на маслото варира од квалитетот на тиквата. Ако е сува, ќе ви треба повеќе масло. На намазот ставете малку масло од семки од тиква и сечкани семки од тиква.

loading...
Loading...