НАПАД ВРЗ ЦЕНТРИТЕ НА ОДЛУКИ ВО КИЕВ: Мета на руските ракети и беспилотни летала се централната канцеларија на СБУ, канцеларијата на Зеленски и Врховната Рада! ВИДЕО

Рано утрото руската армија изврши жесток напад врз строгиот центар на Киев. Во самиот град одекнале пет силни детонации. Засега нема информации дали во нападот биле користени крстосувачки ракети или беспилотни летала камикази.

НАПАД ВРЗ ЦЕНТРИТЕ НА ОДЛУКИ ВО КИЕВ: Мета на руските ракети и беспилотни летала се централната канцеларија на СБУ, канцеларијата на Зеленски и Врховната Рада! ВИДЕО

Според снимките кои доаѓаат од Киев, на мета биле седиштето на украинската безбедносна служба СБУ, која Русија ја обвини дека стои зад нападот на мостот на Крим рано наутро во саботата, а потоа и платото пред Врховната Рада, главното законодавно тело на Украина., а експлозии се случија во близина на канцеларијата на претседателот Володимир Зеленски.

НАПАД ВРЗ ЦЕНТРИТЕ НА ОДЛУКИ ВО КИЕВ: Мета на руските ракети и беспилотни летала се централната канцеларија на СБУ, канцеларијата на Зеленски и Врховната Рада! ВИДЕО

Се верува дека со ова Русија го исполни ветувањето, дека во случај на напад на мостот Крми ќе се помине границата и ќе бидат погодени центрите за одлучување на властите во Киев.

Засега нема информации за загинати и повредени, а од видеата се гледа дека најверојатно се работи за камикази дронови кои удирале во близина на самите згради.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.