Направете вкусно домашно суфлаки

Loading...

Ако не можете да одите во Грција, грчката храна донесете ја дома. Акис Петреѕикис ќе ви покаже како да направите вкусно пилешко суфлаки.
Потребни состојки:
2 пилешки стека
200 гр саламура
лепче за гиро/суфлаки
ситно сечкан кромид
сечкан домат
сечкана зелена салата
маслиново масло
За саламурата:
– 550 мл вода
– половина лимон, исечен на половина
– 3 листови ловор
– пола китка магдонос
– пола лажица сушена мајчина душица
– 1 лажица мед
– 35 гр морска сол
– 2 чешниња од лук, со лушпа, толчени
– 1 лажица зрна бибер
За сосот:
– 4 лажици грчки јогурт
– 1 лажица сенф
– 1 лажица мед
– кора од 1 лимета (по избор)
– 1 лажица сок од лимета

loading...