Направете ги денес, уживајте цела зима: Домати со феферонки

Loading...

Направете брза зимница, домати и феферонки.
СОСТОЈКИ:
1 кг. домати
1 кг. пиперки
5 феферонки
магдонос
3 лажици сол
пола целер
ПОДГОТОВКА:
Се мијат и сечат доматите, пиперките и феферонките и се мелат.
Се вари смесата 60 минути со постојано мешање.
Се додава сол и ситно сечен целер, како и магдонос.
Се вари уште 10 минути и се става во загреани тегли.
Се пастеризираат 30 минути

loading...