Направете домашен сенф во 5 едноставни чекори

Дали ви е доста од сенфот без вкус со впечатлива жолта боја?! Направете домашен сенф на наједноставниот можен начин. Купете семе од синап и синап во прав со добар квалитет, а останатото е лесно.
Направете домашен сенф во 5 едноставни чекори
Потребно време за подготовка: 15 минути
Количина: 250-300 милилитри сенф
Чекор 1: Изберете синап
Потребни ви се 50 грама семе од синап и 50 грама синап во прав. Можете да изберете црно семе кое е многу луто или бело семе кое е благо. Овие состојки ќе ги најдете во продавниците за здрава храна.
Чекор 2: Изберете го омилениот алкохолен пијалак
Додајте 60 милилитри вино, ракија или пиво (па дури и виски). Ако не ви се допаѓа вкусот на алкохол во сенфот, можете да го замените со обична вода.


Чекор 3: Додајте вода и оцет
Додајте 60 милилитри вода и 60 милилитри алкохолен оцет и оставете ја смесата да отстои околу 24 часа. Сенфот мора да се накисне во течноста за од него да се извлече лутината.
Чекор 4: Бидете креативни со вкусовите
Додајте 2 лажички сол, 2 лажици мелено семе од ким, 2 лажици шеќер и 2 лажици мајчина душица. Традиционалните зачини што се користат при правењето сенф се медот, мајчината душица, рузмаринот, коријандерот и кимот. Модерните зачини вклучуваат сè, од чили пиперчиња до сушена брусница, па не плашете се да бидете креативни.
Чекор 5: Измешајте сè во блендер
Измешајте сè во блендер и ќе имате свој домашен сенф.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.