Направете КРОКЕТИ од компири и пармезан! Веднаш ќе ви потечат лиги!

Кога ќе сакате вкусна храна, која многу лесно се прави, се надеваме дека ќе се сетите на овој рецепт.
Нешто што можете да го направите за ручек, како и за вкусна ужина или вечера, дефинитивно се овие крокети.
Состојки:
Чаша и половина обично пире од компири
поголемо јајце
50 гр сланина
¾ чаша брашно
малку пармезан
малку свеж босилек
две јајца
брашно, презла
сончогледово масло
сол, бибер
Подготовка:
Во сад се става пирето, се додава јајцето, сечканата сланина, брашното, пармезанот, босилекот, солта и биберот и сето тоа убаво се соединува. Од добиената смеса формирајте крокети и валкајте ги прво во брашно, па во јајца и на крај во презла. Пржете на врело масло до златно кафеава боја од сите страни.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.