Направете прелиена пита од готови кори! Идеален оброк за викенд

Loading...

Сите сакаме пита, а оваа сигурно ќе ја обожавате
Состојки:
тенки кори
200-250 гр сирење
3 јајца
1/2 прашок за пециво
масло
200 мл јогурт
Подготовка:
Изронете го сирењето и додадете јајца и половина прашок за пециво може и малку млеко и измешајте да се соедини смесата. Раширете една кора на работаната маса, се премачајте ја со масло и се ставете 2 лажици сирење и „растурете“ го низ целта кора со лажица.
Завиткајте во тенки ролни. Поставете плех со хартија за печење и наредете ги ролните во круг еден до друг, завршувајќи на средина. Ставете едно јајце во јогуртот, додадете малку масло и измешајте. Прелијте ги ролните.
Печете на 200 степени С околу 40-50 минути додека убаво не зарумени. Превртете ја питата на чинија и исечете ја кога ќе се олади.

loading...