Направете сами: Домашна нутела

Многу едноставно и лесно за правење, а готово за помалку од 10-15 минути.
Потребни состојки:
200 г лешници
50 г чоколадо
По вкус
1-2 лажици маслиново масло
2-3 лажици шеќер
2-3 лажици какао

 

View this post on Instagram

 

A post shared by martinascooking (@martinascookingg)


Начин на подготовка:
Лешниците потпечете ги малку во загреана рерна на 200 степени, околу 5-10 мин. Оставете ги кратко да се изладат и исчистете ги од лушпи. Ставете ги лешниците во блендер и блендирајте ги само нив додека да добиете убав крем, убава хомогена кремаста смеса. Можете целосно да го оставите и вака, но може да додадете 2 лажици какао и 50 гр растопено чоколадо. Додадете и малку маслиново масло, а може да додадете и неколку лажици засладувач по желба(шеќер во прав).

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.