Наредниве денови температурите се поблиску до 40 степени

Loading...

Во следните денови територијата на нашата држава ќе биде под влијание на Африкански бран кој ќе условува многу високи температури на воздухот како и екстремно висок УВ индекс кој ќе има коефициент некаде од 10 до 11, информира Метеомакс.
Температурите на воздухот полека но сигурно се се` поблиску до 40°C па така во следните денови истите ќе се искачуваат некаде во интервалот од 27 до 34- 35 степени.


Според моменталните анализи уште потопло би било некаде кон 10 јуни кога во најтоплите региони температурите на воздухот би се искачувале некаде до околу 37- 38 степени.
Сепак и покрај најавениот африкански бран треба да се напомене дека во следните денови во попладневните часови и навечер ќе има локална нестабилност проследена со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и локална појава на невреме со град.

loading...