НАСА вели дека масивен астероид со големина на авион ќе се приближи до Земјата денес

Активноста на астероидите околу Земјата неодамна се зголеми. Сега, Националната аеронаутичка и вселенска агенција (НАСА) издаде предупредување дека уште еден астероид – приближно со големина на авион – е на пат кон Земјата и ќе го достигне најблиското приближување денес, 28 август.

Што се астероидите??

Астероидите се огромни вселенски карпи кои орбитираат околу Сонцето. Меѓутоа, поради гравитационата сила на планетите, тие понекогаш можат да го променат својот курс, па дури и да се судрат со нив.
НАСА вели дека масивен астероид со големина на авион ќе се приближи до Земјата денес

CNEOS на НАСА информираше дека астероидот познат како NEO 2022 QP3 ќе помине покрај планетата денес околу 21:55 часот UTC, или 3:25 часот по ИСТ. Овој е астероид широк 100 стапки, кој се очекува да се доближи на 5,51 милиони километри до Земјата.

Канцеларијата за координација за планетарна одбрана на американската вселенска агенција го означи астероидот со црвено знаме поради неговата непосредна близина и го назначи како „потенцијално опасен објект“. Тоа е 19,5 пати поголемо од растојанието до Месечината. CNEOS потврди дека астероидот има брзина од 7,93 километри во секунда.

Во меѓувреме, ова доаѓа откако астероидот NEO 2022 QQ4 со дијаметар од 100 стапки помина покрај Земјата во саботата. Беше на 5,93 милиони километри од нашата планета кога се приближи. Според CNEOS на НАСА, џиновскиот астероид се движел со брзина од 7,23 километри во секунда.

Астероидите се огромни вселенски карпи кои орбитираат околу Сонцето. Меѓутоа, поради гравитационата сила на планетите, тие понекогаш можат да го променат својот курс, па дури и да се судрат со нив.

Овој ризик од потенцијално смртоносни астероиди, иако бескрајно мал, ја поттикна НАСА да го распореди своето вселенско летало ДАРТ (Двоен тест за пренасочување на астероиди). Мисијата DART е иницијатива за планетарна одбрана, каде што американската вселенска агенција ќе лансира вселенско летало директно во јадрото на астероидот за да го оттргне од неговата оригинална патека.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.