НАСА го откажа лансирањето на џиновската ракета кон Месечината

НАСА ја откажа својата мисија Артемида I на Месечината во понеделникот, откако инженерите открија дефект на моторот во последен момент, се вели во соопштението на американската вселенска агенција.

НАСА го откажа лансирањето на џиновската ракета кон Месечината

Еден од моторите на основната фаза не успеа да биде правилно кондициониран додека џиновското вселенско летало се подготвуваше да експлодира во вселената, се вели во соопштението. Потребна е климатизација за да се доведат моторите на „соодветна температура“ за на крајот да се запалат, додаде тој.

Според НАСА, проблемот не можел да се отстрани на лице место. Инженерите сега „гледаат опции за да соберат што е можно повеќе податоци“ за да стигнат до коренот на прашањето, додава агенцијата. Дополнително, откриена е „пукнатина во материјалот на системот за термичка заштита“ на основната фаза на леталото.

Ракетата висока 100 метри – најголемата некогаш развиена од НАСА – е во „стабилна, безбедна состојба“, соопшти вселенската агенција. Следната достапна можност за лансирање би можела да биде на 2 септември, доколку се реши проблемот со крварењето на моторот, изјави за новинарите Дерол Наил, коментатор и продуцент за лансирање на НАСА.

Лансирањето во понеделник би било првата мисија на програмата Артемис, амбициозен проект на американската вселенска агенција фокусиран на истражување на Месечината и враќање на луѓето на површината на Месечината. Мисијата Артемида I би била тест и демонстративен лет без екипаж околу и надвор од Месечината. Доколку биде успешна, ќе биде проследена со слична мисија со екипаж наречена Артемида II.

Претходно во август, НАСА објави дека идентификувала дури 13 потенцијални места за слетување на Месечината за нејзината програма Артемис. Сепак, американските астронаути се очекува да стапнат таму не порано од 2025 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.