НАСА: УКРАИНА Е ВО МРАК (ВИДЕО ОД САТЕЛИТ)

Ноќните сателитски снимки објавени од НАСА го покажуваат поголемиот дел од Украина во мрак во ноември во споредба со соседните земји во Европа. Снимките, направени во текот на месецот, покажуваат дека во Украина нема струја за разлика од останатите држави.

НАСА: УКРАИНА Е ВО МРАК (ВИДЕО)

Украинските власти во средата (23 ноември) рекоа дека три нуклеарни централи на територијата што ја држат украинските сили биле исклучени по последниот бран руски ракетни напади врз украинските енергетски постројки.

Целиот регион на главниот град на Киев, каде што живеат над три милиони луѓе, ја загуби електричната енергија, рече гувернерот на Киев, а итни прекини на струја беа неопходни во другите региони за да се заштеди енергија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.