НАУЧНА СТУДИЈА: Над 5 милијарди би умреле од глад во случај на нуклеарна војна и по неа

Како последица на нуклеарната војна меѓу САД и Русија, над 5 милијарди луѓе би можеле да умрат од глад, бидејќи пепелта и саѓите од запалените градови влегле во атмосферата и ја блокирале сончевата светлина, според студијата објавена во понеделникот во списанието Nature Food.

Еве што не чека во овој случај:

…Ефектот на ладење што би се создал кога пепелта од нуклеарната размена ќе влезе во атмосферата би го достигнала својот врв во рок од една или две години, но намалувањето на температурата би траело повеќе од една деценија и би вклучило и намалени врнежи, според моделите што ги користат истражувачи…
НАУЧНА СТУДИЈА: Над 5 милијарди би умреле од глад во случај на нуклеарна војна и по неа

Додека голем дел од сегашните шпекулации за нуклеарната војна се фокусираат на ужасите на самото бомбардирање, оваа студија, спроведена од истражувачи од Универзитетот Рутгерс во САД, сугерира дека вистинското страдање ќе дојде во годините по конфликтот, кога ќе дојде до дефект на снабдувањето Синџирите и уништувањето на локалната инфраструктура би биле надополнети со ефектот на нуклеарна зима врз прехранбените култури.

Ефектот на ладење што би се создал кога пепелта од нуклеарната размена ќе влезе во атмосферата би го достигнала својот врв во рок од една или две години, но намалувањето на температурата би траело повеќе од една деценија и би вклучило и намалени врнежи, според моделите што ги користат истражувачи. Флуктуациите во главните извори на храна, вклучувајќи пченка, ориз, пролетна пченица и соја, како и пасишта за добиток и рибарство, беа вклучени во моделот.

Додека дистрибуцијата на храна меѓу земјите кои не се веднаш вклучени во нуклеарната војна делумно ќе зависи од постоечките политички сојузи, трговски патишта и други човечки фактори кои не можат да се вклучат во климатскиот модел користен во студијата, временските шеми на моделот покажуваат возење на ветер. облаци од чад и пепел на небото над големите производители на храна, како што се САД, Кина, Германија и Велика Британија, што на крајот резултираше со пад од 90% во снабдувањето со храна во светот.

НАУЧНА СТУДИЈА: Над 5 милијарди би умреле од глад во случај на нуклеарна војна и по неа

Со оглед на тоа што САД и Русија – и двајцата главни извозници на храна – веќе би биле со нарушен капацитет за производство на храна доколку не се целосно уништени од самата нуклеарна војна, исходот би бил двојно поразителен за земјите кои се потпираат на увоз на храна за да преживеат.

„Податоците ни кажуваат една работа: Мораме да спречиме да се случи нуклеарна војна“, рече професорот по климатски науки и коавтор на студијата Алан Робок.

Иако целосното бришење на човечката раса ќе бара арсенали со големина на супермоќ, дури и нуклеарната размена меѓу помалку вооружените земји, како Индија и Пакистан, би ги направила клучните земјоделски региони неупотребливи со години, предизвикувајќи голема бегалска криза, што дополнително на нуклеарниот зимски ефект, може да доведе до глад до 2 милијарди луѓе, открија истражувачите. Ваквиот исход би претставувал „само“ глобален пад од 7% на приносите на земјоделските култури, но сепак е многу полош од какво било нарушување на светските резерви на храна, според моделот на Обединетите нации.

Со ПУЛС24 секогаш прочитај повеќе ⬆⬆⬆

Ефектот на ладење на пепелта што влегува во атмосферата на Земјата претходно е забележан како последица на големите вулкански ерупции како што се планината Тамбора во Индонезија во 1815 година и Лаки на Исланд во 1783 година, кои резултираа со глад и политички пресврти.

Навистина, застапниците на климатските промени всушност предложија да се користи токму таква тактика со цел вештачки да се излади планетата. Во моментов е во тек експеримент на научници од Универзитетот Харвард за да се тестира дали инјектирањето на калциум карбонат во атмосферата би можело да рефлектира доволно сончеви зраци подалеку од Земјата за да се излади планетата. Ова ги вознемири експертите кои предупредуваат дека полнењето на атмосферата со честички може да има непредвидливи резултати и е исто толку веројатно да ја катапултира Земјата во понатамошна климатолошка нестабилност како и да го реши наводниот проблем со затоплувањето.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.