Нафтата на светскиот пазар расне трета недела по ред

Нафтата на светскиот пазар расне трета недела по ред

Само денеска на светската берза, за испораките што ќе се случат во Јуни цената е нагоре над 5 проценти.

Американските залихи на сурова нафта паднале минатата недела за прв пат од јануари. Тоа се должи на раздвижувањето на економијата.

Сепак глобално и на ниво на година се проценува дека побарувачката ќе падне за 5 проценти.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.