Нашите баби, сепак, знаеле најдобро: Свинската маст е совршена за нега на косата и кожата, доколку се користи ВАКА

Свинската маст е идеална за сува коса и третман на акни
Ако се вратиме малку назад во минатото, одеднаш грижата за косата или кожата станува многу поедноставна.
Без скапи модерни препарати, нашите баби немале друг избор освен да го искористат тоа што го имаат дома.
Пример за тоа е употребата на свинска маст, која може да биде многу корисна како замена за скапата козметика.
Свинска маст за коса
Можеби звучи чудно, но оваа маст е одлична за сува коса. Луѓето кои ја користат велат дека по нанесувањето на свинската маст косата им станува мазна и бујна.
Сепак, што се однесува до начинот на употреба, најдобро е да нанесете маст на нечиста коса, непосредно пред миење, а по миењето да ја измиете косата со чај од камилица.
Свинската маст има најдобар ефект кога се нанесува на сува и светла коса.
Свинска маст за кожа
Се верува дека ако имате мозолчиња на кожата кои не можат да поминат веќе некое време, можете да ги намачкате со оваа маст и тие ќе исчезнат. Во минатото, жените ја користеле за нега на испуканите пети, лактите и кожата на рацете.
Бидејќи маста има прилично непријатен мирис, на неа обично се додаваат сода бикарбона, парфеми, а често и билки како невен или камилица.
За сува кожа се препорачуваат домашни креми подготвени од неа.
Свинска маст за лице
Кога станува збор за користење на свинската маст за лице, имајте на ум дека и жените порано имале убава кожа на лицето, иако немало толку многу различни креми како денес.
За таа цел, свинската маст се користела како основна компонента за домашни креми за лице.

Пронајдете не на следниве мрежи: