НАЈБОГАТАТА ИНДИЈАНКА НА СВЕТОТ ЖИВЕЕ ВО КУЌА ВО МИЛИЈАРДА ДОЛАРИ: Има 600 членови на екипажот и 169 автомобили, но вака ги воспитува своите деца

Нита Амбан е сопруга на најбогатиот Индиец во светот, Мукеш Амбани , милијардер и сопственик на најуспешната компанија во Индија, Reliance Industries. Нивното богатство се проценува на 83 милијарди евра, а најбогатата Индијка е позната по својот луксузен начин на живот со бескрајна листа на луксузни каприци. Во нејзината гаража има 169 автомобили, а нејзиниот персонал брои дури 600 членови, вклучувајќи готвачи, чистачки, келнери и фитнес инструктори.Дом од милијарда долариЕдно од најбогатите семејства во светот живее во резиденцијата Антилија во Мумбаи, најскапиот пасијанс во светот вреден милијарда долари, кој се состои од 27 ката со бројни забавни објекти како кино, спа центар, храм, сала за бал и соба посветена на автомобили. Членовите на семејството се релаксираат под дожд од вештачки снег, а се чувани од чувари кои имаат свои посебни станбени единици.Префинет вкусНита Амбани , наставничка и дизајнерка на ентериер, ужива да троши пари на луксузни предмети и има исклучителен вкус за чанти. За чанта „Хермес“ потрошила 350.000 евра, а во една прилика порачала 25.000 златни садови. Таа на својот сопруг му купила луксузен Мајбах 62, додека милијардерот на сопругата и подарил млазен авион вреден 60 милиони евра, пренесува „Индекс.хр“.Оваа Индијка (59) обично се појавува во јавноста во традиционална облека, но Cartier, Bulgari и Gucci се некои од нејзините омилени модни брендови. Таа е позната по својата дарежливост и основала училиште и болница во Мумбаи , а брачната двојка донирала 68 милиони евра за помош во пандемијата.Строги правила за децатаНајбогатиот индиски пар е во брак 37 години и има три деца , два сина и една ќерка, кои се воспитувани на многу строг начин, почитувајќи ги ригорозните правила. Нита инсистираше на тоа дека децата се воспитувани во скромни услови , а за време на нивното воспитување добивале мал џепарлак, морале да возат јавен градски превоз и имале строги ограничувања за излегување.

Пронајдете не на следниве мрежи: