Најбрзи погачици, готови за 10 минути

Loading...

500 г брашно
250 г маргарин
200 мл кисела павлака
1 жолчка
1 лажица свинска маст
1/2 лажичка сол
50 г сусам
Со миксер изматете ги маргаринот, павлаката, маста и жолчките, и соединете ги со посоленото брашно. Измесете го тестото со раце, со сукалка развлечете кора и со чаша вадете форми. Погачиците пред печење премачкјате ги со изматена жолчка и наросете ги со сусам.
Печете во загреана рерна 20 минути на 180 степени.

loading...