Највкусната компир салата со пилешко месо, без мајонез!

Loading...

Состојки и подготовка:
500 гр. пилешки гради (или приближно 1 парче)
1 кг. компири
200 гр. моркови
Згответе месо и зеленчук и оставете да се излади целосно.
За да го замените мајонезот:
2 варени јајца
100 мл. масло
1 лажичка сенф (може да биде и повеќе)
1 лажица сок од лимон (или оцет)
малку сол
Изматете сè со миксер или обична маталка.
3 средни кисели краставички
1 кромид
2 лажици оцет
1 лажичка сол (или по вкус)
малку пиперка
1 лажичка мелена лута пиперка (може да биде слатка)
Исечете го изладеното месо и зеленчук во ленти. Краставиците и кромидот исто така. Измешајте ги сите наведени состојки и оставете ја салатата да стои пред да ја послужите, бидејќи така е најубава. Пријатно.

loading...
Loading...