НАЈГОЛЕМИТЕ ЕКОНОМИСТИ НА СВЕТОТ ИМААТ ТЕМНИ ПРОГНОЗИ ЗА 2023 ГОДИНА! Планетата ја очекува невидена криза

Доаѓа мајката на сите кризи. Рецесијата е пред нас за најмногу девет месеци. Ќе имаме финансиска криза…

Големите имиња на светската економија веќе немаат ништо добро да ни кажат. Од ден на ден слушаме се повеќе песимистички прогнози кои укажуваат на катастрофални исходи за глобалната економија, како што се длабока рецесија, колапс на финансиските пазари…

НАЈГОЛЕМИТЕ ЕКОНОМИСТИ НА СВЕТОТ ИМААТ ТЕМНИ ПРОГНОЗИ ЗА 2023 ГОДИНА! Планетата ја очекува невидена криза

И како не беа катастрофални. Ако ја погледнеме само 2022 година, а не две години пред неа, ударите доаѓаат од сите страни. Енергетска криза, рекордна инфлација, раст на каматите, геополитички конфликти и тензии, недостиг, метеж… Уште минатата година дел од експертите посочија дека имаме „совршена бура“ од неповолни економски услови на пазарите, а годинава тие само се интензивираа.

Што велат сега истакнати светски економисти и што не очекува во 2023 година?

д-р. Пропаст: „Ќе имаме финансиска криза“

Познатиот економист Нуриел Рубини редовно се рекламира од почетокот на економската криза. Тој е познат по своите песимистички, но и вистинити прогнози. Тој успеа да ја предвиди кризата во 2008 година, а неговите сегашни предвидувања исто така воопшто не се пријатни.

– Вжештената инфлација ќе доведе до глобален финансиски колапс – повторно предупредува познатиот економист Нуриел Рубини.

Глобалните финансиски пазари треба да се подготват за период кој ќе биде посериозен од 1970 и 2008 година, смета познат економист и професор на Универзитетот во Њујорк.

Тој исто така рече дека централните банки на крајот ќе престанат да ја заоструваат својата монетарна политика пред целосно да се победи инфлацијата.

Ќе биде грдо. Ќе имаме финансиска криза – предупреди Рубини.

Тој укажа на акциите кои паднаа за повеќе од 20 проценти оваа година, притисокот во приватниот капитал, заладувањето на американскиот пазар на станови и намалениот кредитен пазар каде компаниите ги искористија повеќегодишните ниски каматни стапки за да позајмуваат:

  • Инфлацијата нема да падне доволно брзо бидејќи имате негативен шок од понудата. Запомнете, кога имате негативен шок на понудата, добивате рецесија и висока инфлација. Нема да постигнеме доволно брз пад на инфлацијата за да одиме на два отсто.

Според Рубини, резултатот од сето ова ќе биде период кој ги комбинира најлошото од седумдесеттите и светската финансиска криза.

  • Ова е само почеток на болката. Почекајте додека не биде вистинска болка. И тогаш имате голема финансиска институција која би можела да пукне на глобално ниво, можеби не во САД, но секако на меѓународно ниво – рече др. Пропаст.

Бери: „Не чека мајката на сите кризи“

Мајкл Бери предупреди дека нè очекува „мајката на сите финансиски кризи“ и дека берзите ќе доживеат целосен колапс.

Мајкл Бери, исто така, го предвиде падот на пазарот на домување во 2008 година – што на крајот го потона светот. Како што наведе, инвеститорите на берзите играле премногу и дека целата ситуација не води кон ништо добро.

Неговите прогнози за блиска иднина се уште помрачни од тие досега. Иако темни, неговите предвидувања се 95 проценти точни. Сега тој тврди дека во економска смисла доаѓа судниот ден.

Бери верува дека американскиот пазар стои на работ на пропаст. Тој вели дека времињата се потурбулентни сега отколку порано, мислејќи на повеќе шпекулации отколку во 1920-тите, повеќе преценување отколку во 1990-тите и повеќе економски и геополитички конфликти отколку во 1970-тите. Тој, исто така, предвиде дека акциите ќе доживеат „мајка на сите колапсови“ пред повеќе од една година, и затоа го издаде своето последно предупредување со графикон кој го покажува остриот пад на S&P 500 откако го достигна највисокото ниво на историјата во јануари. И верува дека уште повеќе ќе падне.

  • Реалните плати, ако ги прилагодиме на инфлацијата, годинава во САД паднаа за 2,2 отсто. Ми се чини дека ова е единствената навистина важна вест во една манична година. Инфлацијата не е ништо друго освен масовно оданочување. Не заборавајте го тоа – напиша Бери.

Димон: „Влегуваме во рецесија за 6 до 9 месеци“

Извршниот директор на JPMorgan Chase & Co, Џејми Дајмон, рече дека САД и глобалната економија би можеле да влезат во рецесија до средината на следната година, објави CNBC во понеделникот.

Неконтролираната инфлација, големите зголемувања на каматните стапки, руската инвазија на Украина и непознатите ефекти од политиката на квантитативно олеснување на Федералните резерви се меѓу показателите за потенцијална рецесија, рече Димон во интервју за каналот за деловни вести.

  • Ова се многу сериозни работи кои мислам дека веројатно ќе ги турнат САД во некаква рецесија за шест до девет месеци. Европа е веќе во рецесија – изјави Димон.

Неговите коментари доаѓаат кога големите американски банки треба да ги пријават приходите за третиот квартал во петок. Досега оваа година, референтниот индекс S&P 500 загуби околу 24 отсто, при што сите три главни американски индекси се тргуваат на мечкиниот пазар.

Димон рече дека S&P 500 би можел да падне дополнителни 20 отсто од сегашните нивоа, а следниот пад од 20 отсто веројатно „ќе биде многу поболен од првиот“.

Претходно оваа година, Dimon побара од инвеститорите да се подготват за економски „ураган“ со JPMorgan, најголемата американска инвестициска банка, суспендирајќи го откупот на акциите во јули, откако ги пропушти кварталните очекувања на Волстрит.

Во јуни, Голдман Сакс предвиде шанси од 30 отсто дека американската економија ќе падне во рецесија во текот на следната година, додека економистите на Морган Стенли ја проценија можноста за рецесија во следните 12 месеци на околу 35 отсто.

Претседателот на Светска банка Дејвид Малпас и директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, исто така во понеделникот предупредија на зголемен ризик од глобална рецесија и рекоа дека инфлацијата останува проблем по руската инвазија на Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.