Најдобрата и наједноставната домашна чорба од домати

Нема вистински ручек без добра супа или чорба.
Овој пат ви нудиме рецепт за наједноставната и највкусната супа од домати.
Подготовката е лесна, дури и за почетници, а вашето семејство ќе биде презадоволно.
Оваа супа дефинитивно ќе ја правите често.
Пробајте и уверете се сами!
Состојки:
400 мл варени домати
1,5 литри вода
1 морков
масло, сол
лист од магдонос
Подготовка:
На малку масло ставете го ренданиот морков и пропржете го да омекне. Истурете вода да зоврие.
За тоа време замесете потврдо тесто од едно јајце.
Тестото развлечете го што потенко, исечете го на ленти, па исечете го на коцки и дамки. Кога супата ќе зоврие додадете ги тестенините.
Гответе 5-6 минути, додадете го листот од магдонос. Нашата супа е подготвена. Фантастичен вкус, толку освежувачки…
Погледнете чекор по чекор инструкции за подготовка:

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.