Најмалку осум загинати во судири на копти и муслимани во Египет

Најмалку осум лица загинаа во саботата во судири на Копти и на муслимани на североистокот на Египет.Кинеската агенција Синхуа, повикувајќи се на египетската државна новинска агенција, јави дека загинале седум копти и еден муслиман, во судирите во едно месо оддалечено 40 километери од Каиро.Во инцидентот биле повредени и 17 копти и тројца муслимани. Судирот започнал кога млади копти ставиле крст на ѕидот од еден муслимански институт, што доведе до тепачка меѓу студентите на институтот и коптите.Агенцијата АП наведува дека по избивањето на тепачката се вмешало и локалното населени, како и дека било употребено и огнено оружје во меѓусебната пресметка на христијаните и муслиманите.
МакфаксНајмалку осум лица загинаа во саботата во судири на Копти и на муслимани на североистокот на Египет.Кинеската аг

Пронајдете не на следниве мрежи: