Најмалку 30 мртви во судар меѓу автобус и камион на југот на Авганистан

Локалните власти во авганистанската покраина Хелманд соопштија дека во судир меѓу автобус и камион, кој претходно бил опожарен и стоел на патот, загинале најмалку 30, а биле повредени 11 лица, јави дописникот на аагенцијата Анадолија.Несреќата се случила на 55 километри од Лешкерџ, на југот на Авганистан, а меѓу настраданите има и неколку деца.Во соопштението се наведува дека талибанските милитанти со оружена стрелба го запалиле камионот и го оставиле на непрегледен свиок на патот.
МакфаксЛокалните власти во авганистанската покраина Хелманд соопштија дека во судир меѓу автобус и камион, кој претходно бил опожарен и стоел на патот, за

Пронајдете не на следниве мрежи: