Најмалку 34 мртви во бомбашки напади во Багдад

Loading...

Најмалку 34 лица загинаа, а повеќе десетици се ранети во серија бомбашки напади во делови на Багдад, во кои живеат шиити, соопшти локалната полиција.Нападите со автомобили-бомби  се случија рано изутрината во вторникот, а мета на напади беа мали ресторани и автобуски станици, кои во време на утринскиот шпиц се полни со луѓе.Одговорноста за нападите засега никој не ја презеде, а се претпоставува дека се организирани од припадници на Ал Каида, пренесува APБомбашките напади во главниот град на Ирак зачестија во пресрет на десетата година од американската инвазија на оваа држава.
МакфаксНајмалку 34 лица загинаа, а повеќе десетици се ранети во серија бомбашки напади во делови на Багдад, во кои живеат шии

loading...
Loading...