Најново: Сите мостови кон Северодњецк се урнати, целосно спречена евакуација на цивили и транспорт на стока

Сите три моста кои водат кон Северодњецк се уништени, изјави гувернерот на регионот Сергиј Гајдај. Иако руските војници не го окупираа целосно градот, додаде тој, сите мостови кои водат до регионалниот центар се уништени, што го оневозможува евакуацијата на жителите и транспортот на стока.

Жителите кои останаа во градот преживуваат во многу тешки услови, рече тој, а градот е под силен оган од артилериски оган.

Гајдаи претходно изјави дека Северодонецк ќе биде „отсечен“ од остатокот на Украина доколку Русите го урнат единствениот преостанат мост што води до градот.

Локалните власти претходно соопштија дека руските сили го уништиле мостот што го поврзува градот со неговиот „град збратимен“ Лисичанск, што ја прекина потенцијалната рута за евакуација на цивили.

Во неделата Гајдаи изјави дека руската армија го уништила мостот на реката Сиверска, кој ги поврзувал двата града, а сега останал само еден од трите моста. Тој додаде дека една жена загинала во гранатирањето на руските сили и дека се уништени четири куќи и еден трговски центар.

Официјални лица рекоа дека околу една третина од градот се уште е под контрола на украинските сили, додека две третини се во рацете на Русите.

Борбите продолжија за „буквално секој метар“ од северен Доњецк, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој побара модерни системи за ракетна одбрана. Тој додаде дека повеќе од 2.600 крстосувачки ракети паднале во Украина од почетокот на војната.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.