Најсилниот афродизијак: Ќе станете „љубовна машина“ кога ќе го изедете ова

Помеѓу двајца луѓе, сексуална привлечност постои или пак воопшто ја нема, но, доколку има, можеме да ја засилите со афродизијаци, и тоа оние од храната.
Еве кои намирници можат уапешно да ја нагласат желбата за секс, пред сè поради тоа што ја подобруваат циркулацијата, го намалуваат стресот и го ослободуваат хормонот на среќа.


На прво место е ѓумбирот, кој ја подобрува циркулацијата и функционирањето на крвотокот, па со самото тоа ја зголемува и сексуалната желба.
Истото место го делат со црната чоколада, која и го намалува стресот и го ослободува хормонот на среќа.


Свежата краставица ја подобрува циркулацијата и протокот на крв во половите органи, па со самото тоа го зајакнува и либидото. Аспарагусот е богат со витамин Е, кој ја нагласува сексуалната желба, како и авокадото.
Уште малку па на трпезата ќе дојде и лубеница, чии афродизијачки својства со споредуваат со оние од „вијаграта“, а сето тоа е поради тоа што добро делува на опуштање на крвните садови.

читајте пулс24
Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.