Најубавите запечени макарони

Loading...

Тестенините се најдобри пријателки на секоја домаќинка за време на викендот кога сака да се одмори од сите обврски, но и да направи вкусен ручек или вечера, што ќе го задоволи семејството.
Макарони со сирење и сланина е вкусно јадење кое многу лесно се подготвува.
Потребно е само добра волја и следните намирници.
Состојки:
500 гр тестенини
4 јајца
200 гр сирење
150 мл јогурт
180 гр (1 чаша) кисела павлака
150 гр сланина
лажица путер
сол, бибер, зачини по вкус
оригано
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 220 степени, и намачкајте ја тавата во која ќе ги печете макароните со путер. Гответе ги тестенините според упатствата од кесата, а потоа процедете ги.
Во посебен сад изматете ги јајцата, потоа додадете јогурт, павлака и зачини.
Изрендајте го сирењето на големо ренде, и ситно исецкајте ја сланината.
Во сад ставете половина од макароните, посипете со половина од сирењето и целата сланина. Одозгора ставете ја другата половина од макароните, а завршете го редењето со остатокот од сирењето.
Потоа истурете мешавина од јајца и млечни производи врз се.
Печете ги тестенините 30 минути, и оставете ги да се изладат 10 минути пред да ги послужите.

loading...
Loading...