На Боб Дилан нема да му се суди за силување малолетничка: „Случајот е завршен“

Спорната тужба во која се тврди дека Боб Дилан сексуално злоставувал 12-годишно девојче во Њујорк во 1965 година е „повлечена“ од страна на обвинителот, изјавија адвокатите на кантавторот во четвртокот.

На Боб Дилан нема да му се суди за силување малолетничка: „Случајот е завршен“

Повлекувањето дојде само неколку дена откако 69-годишната обвинителка, идентификувана во тужбата како Ј.Ц., ги отпушти своите адвокати среде клучните рокови за откривање на случајот.

Во првобитната тужба, поднесена минатиот август, се тврди дека Дилан „се спријателува“ со тужителката и ја стекнал нејзината доверба искористувајќи го неговиот статус на славна личност. Се тврди дека музичарот тужената под дејство на  алкохол и дрога, сексуално ја злоставувал во период од шест недели во април и мај 1965 година во хотелот Челзи на Менхетен.

„Овој случај – заснован на наводните интеракции на тужителот со Боб Дилан пред повеќе од 56 години – е дрзок шејкдаун кој се маскира како тужба. Таа беше поднесена со лоша намера за несоодветна цел да се извлече огромна исплата со закана од негативен публицитет. Обвинението е лажно, злонамерно, несовесно и клеветнички, напишаа адвокатите на Дилан.

По повлекувањето, адвокатот на Дилан, Орин Снајдер, издаде изјава во која се вели: „Овој случај е завршен. Срамота е што дојде на суд. Задоволни сме што тужителот се откажа од оваа измама управувана од адвокати и што случајот е отфрлен со предрасуди“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.