НА ВРАТОТ МОЖЕ ДА СЕ ВИДИ БОЛЕСТА НА СОВРЕМЕНОТО ВРЕМЕ: Промените се појавуваат ПРВО НА ВЕЃИТЕ – погледнете ги добро бидејќи ќе…

Погледнете кои симптоми укажуваат дека нешто не е во ред со вашата тироидна жлезда!Лекарите посочуваат дека задебелувањето на вратот е еден од главните симптоми на злото на модерното време – болеста на тироидната жлезда . Ова особено важи за оние со нормална телесна тежина, каде што е очигледно дека вратот изгледа како да е „отечен“ . Што е тоа? Имено, болеста на тироидната жлезда е најчесто автоимуно нарушување во кое тироидната жлезда се уништува самата себе, благодарение на антителата кои го тераат телото да ја перципира оваа важна жлезда како непријател.Се претпоставува дека секоја петта жена во одреден период од животот ќе наиде на нарушување на тироидната жлезда, а бројот на заболени мажи се зголемува, тврдат експертите. Покрај генетиката, на болестите на тироидната жлезда додаваат и стресниот живот, неправилната исхрана и промените во хормоналниот статус како бременост и менопауза, пишува WebMD.Нарушувањата во работата на оваа важна жлезда денес се вториот најчест проблем со ендокриниот систем, по дијабетесот . Првите симптоми на неправилно функционирање на тироидната жлезда, која се наоѓа во вратот под Адамовото јаболко, се отекување на вратот, необјаснето губење или зголемување на телесната тежина, губење на косата и промени во нивото на енергија и расположение.Бидејќи тироидната жлезда ја контролира работата на метаболизмот, нејзиното нарушување може да доведе до проблеми со плодноста, како и до зголемен крвен притисок, оштетување на срцето и психолошки проблеми во форма на депресија. Најчестите форми на заболување на тироидната жлезда се хипотироидизам , при кој лачи премалку хормони и хипертироидизам, при кој лачи премногу. Како што условите и причините за нарушувањето се различни, така и симптомите се различни.Исчезнувањето на веѓите е исто така симптомКако и секоја друга работа на нашето тело, и веѓите имаат своја функција, а промените во нив може да бидат знак дека нешто во телото не функционира. Така, доколку забележите дека веѓите сериозно ви се истенчиле или целосно исчезнуваат на краевите, треба да посетите лекар, советуваат експертите.Причината за тоа не е само од естетска природа, туку сомнително хормонално пореметување кое владее со телото и предизвикува опаѓање на косата на тој специфичен дел од лицето, а е поврзано со проблеми во нарушување на тироидната жлезда. Имено, кај хипотироидизам, а поретко со хипертироидизам, лекарите забележале дека и машките и женските пациенти го доживуваат овој симптом, обично многу пред да се забележат други знаци на нарушување на тироидната жлезда. Промените во тежината, слабоста , опаѓањето на косата, палпитациите на срцето и пукањето на ноктите може да следат дури неколку месеци подоцна.Симптоми на хипотироидизамНајчеста причина за недоволно лачење на тироидните хормони е автоимуната болест Хашимото-ов синдром, што се потврдува со тестирање на антитела на тироидна пероксидаза (TPO) и тироглобулин (Tg). Автоимуна болест може да постои и да немало хормонално пореметување, но таквата состојба треба да биде под надзор на лекар бидејќи и во тој случај може да се појават симптоми на болеста.Зголемување на телесната тежина без зголемен внес на хранаЗадржување на вода во телотоЗапек и варењеПостојан замор и недостаток на енергијаНарушувања на менструалниот циклусСува и ронлива кожаГубење на косатаПојавата на оток на вратот, или гушавостВисок крвен притисокПалпитации на срцетоЧувство на студ поради бавен метаболизамДепресијаПсихомоторна ретардацијаНеплодностТретманот на хипотироидизам обично се сведува на замена на природните тироидни хормони со синтетички, кои се земаат секое утро на празен стомак, во зависност од потребната доза на телото.ХипертироидизамКај хипертироидизам, постои зголемено производство на тироидни хормони , што најчесто е резултат на автоимун процес, т.е. Грејвсова болест. Други причини се јазли и нарушување на хипофизата. Симптомите често се поизразени отколку кај хипотироидизам.Симптомите се:
Забрзано чукање на срцето

Прекумерно потење

Необјаснето губење на тежината со голем апетит

Честа столица

Субјективно чувство на топлина

Треперење на рацете и телесните мускули

Губење на косата

Кршливи нокти

Оток на вратот

Нервоза и ментален немир

Хиперактивност

Проблеми со несоница

Нарушување на менструалниот циклус

Проблеми со видот и испакнати очи

Зголемување на крвниот притисок

Пронајдете не на следниве мрежи: