НА КИНЕСКОТО НЕБО СНИМЕНA НЕОБЈАСНИВA ПОЈАВА КОЈА Е НЛО: Видеото е автентично, пристигна стручно толкување

На Инстаграм се појави видео од Кина на кое се гледа необјаснива појава на небото, слична на НЛО (непознат летечки објакет), која ги остави очевидците без зборови.

Очевидци во централната кинеска област Минкин снимија снимка од објект на небото кој зад себе остави многу необична трага која наликува на полноглавец. Според Newsflare, снимката била снимена во областа на 12 ноември. Ли Ланг, професор по астрономија во Пекинг, за медиумите изјави дека најверојатно станува збор за „лансиран вештачки астрономски објект“.

Оваа појава секако предизвика шок кај корисниците на социјалните мрежи.

Многумина се прашуваа што може да биде, а голем број од нив претпоставуваа дека се работи за неидентификуван летечки објект.

Без разлика на одговорите, повеќето корисници на Инстаграм се согласија дека глетката изгледа неверојатно. Сепак, некои беа премногу љубопитни.

„Добро, може ли некој да ми каже што е тоа за да можам да спијам вечерва“, гласи еден коментар.

„Тоа зајдисонце сигурно беше прекрасно, но ова беше шлагот на тортата“, гласи друг коментар.

Во меѓувреме, трет корисник се појави да го стесни објаснувањето на две опции, изјавувајќи: „Тоа е лансирање проектил, во последната секунда може да се види одвојувањето на првата фаза и палењето на моторот во втората. Сепак, може да биде некаков тест на балистичка ракета“.

Неодамна за време на слична ситуација, радио телескопот Sky Eye во Кина, најверојатно, зеде необични сигнали од вселената претходно оваа година, пишува News 18.

Според Тајм, во извештајот на државното списание Science and Technology Daily се тврди дека телескопот открил електромагнетен сигнал со тесен опсег. Тие беа сосема различни од сигналите што претходно беа примени.

Медиумите го цитираа Џанг Тонџи, главен научник на тимот за пребарување на вонземска цивилизација. Сепак, извештајот подоцна беше избришан. До денес не е познато зошто е отстранет тој текст.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.