На нас добро познатиот Марк Руте стана премиер со најдолг стаж на Холандија

Марк Руте во вторникот (2-ри август) стана премиер со најдолг стаж во историјата на Холандија, што е доказ за неговата енергија за оваа работа – како и за вештините за политички опстанок што ги усоврши во текот на неговиот 12-годишен мандат.

Ван дер Велден рече дека Руте има вештина да минува низ тешки моменти. Клучни стратегии: играјте за време, дозволете им на другите да ја преземат вината и почекајте популарното мислење да се зацврсти околу решенијата пред самиот да ги поддржи…
На нас добро познатиот Марк Руте стана премиер со најдолг стаж на Холандија

„Се чувствувам како да дојдов на половина пат“, се потсмева Руте на неговата најнова прес-конференција на 15 јули пред да замине на летен одмор.

Конзервативецот ветеран на европската политичка сцена, Руте (55) преброди повеќе од десетина домашни кризи. Многу холандски гласачи велат дека се уморни од неговото раководство – но нема очигледна алтернатива.

„Се случува нешто по нешто и луѓето се вознемирени“, рече Марикен ван дер Велден, доцент по политичка комуникација на Слободниот универзитет во Амстердам.

Неодамнешните проблеми вклучуваат скандал со субвенциите за детска грижа што ја собори претходната влада на Руте, инцидент каде што тој тврдеше дека „нема активно сеќавање“ на неговите претходни изјави и еден во кој призна дека ги бришел СМС пораките на неговиот телефон.

Во вторникот го забележа својот 4.310-ти ден на функцијата – ден подолг од Руд Лаберс кој беше премиер во 1980-тите и раните 90-ти.

Руте ја формираше својата прва коалиција во 2010 година – и неговата четврта во октомври минатата година по изборите нашироко гледани како референдум за неговото справување со пандемијата на коронавирус.

Ван дер Велден рече дека Руте има вештина да минува низ тешки моменти. Клучни стратегии: играјте за време, дозволете им на другите да ја преземат вината и почекајте популарното мислење да се зацврсти околу решенијата пред самиот да ги поддржи.

Таа рече дека Руте ги отфрлил предизвиците на екстремно десничарските ривали, вклучително и антиисламскиот пратеник Герт Вилдерс, усвојувајќи некои од нивните позиции со помалку запалив јазик, оградувајќи ја „прифатливо популистичката“ ниша.

Поддршката на Руте надвор од неговата сопствена партија е слаба, со 82% кои се согласуваат со изјавата дека тој е „истечен рокот на траење“ во анкетата на радиодифузерот EenVandaag минатата недела.

Помалку од 25 отсто рекле дека е подготвен да се справи со важните прашања со кои се соочува земјата, вклучително и енергетските и станбените кризи, по повеќе од една деценија на функцијата.

Портпаролот на канцеларијата на Руте рече дека не се очекува да даде каква било изјава за да ја одбележи пресвртницата. Руте минатата недела накратко го прекина одморот за да упати укор до земјоделците кои фрлаа ѓубре на автопатите како дел од тековните протести поради политиката за заштита на животната средина.

Меѓу сегашните европски национални лидери, само Унгарецот Виктор Орбан е подолго на функцијата.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.