На Пољаците им се сугерира да собираат дрва за огрев поради зголемените цени на енергијата

Властите во Полска ги потсетија граѓаните во петокот дека можат да бараат огревно дрво од шумите за да се загреат поради зголемените трошоци за енергија во земјата.

„Сите ќе собираме дрва“, рече Доналд Туск, лидер на опозициската Граѓанска платформа во петокот. „Бидејќи се чини дека ова е најновата идеја за спречување на полската сиромаштија што Законот и правдата ја подготвија за сите нас“.

Владата рече дека презема чекори за да им олесни на луѓето да собираат огревно дрво во обид да го намали притисокот создаден од небесните сметки за енергија и недостигот на јаглен.

„Секогаш е можно, со согласност на шумарите, да се соберат гранки за гориво“, рече заменик-министерот за клима и енергија Едвард Сијарка.

Противниците на владејачката „Партија на правото и правдата“ рекоа дека коментарите покажале дека таа немала контрола врз пошироката економија. Инфлацијата во Полска се искачи на 14 отсто во последните недели, при што цените на горивото достигнаа 8 злоти (1,87 долари) за литар. Просечната месечна плата во Полска е околу 7110 злоти (1800 долари).

Во изјава за полскиот ТВ канал Полсат, портпаролот на Државните шуми Михал Гзовски ги потсети оние што сакаат да соберат дрва дека прво мора да добијат дозвола од локалната шумска единица.

„Доволно е дури и телефонски повик“, рече тој.

Владата на премиерот Матеуш Моравјецки ја обвинува руската инвазија на Украина за зголемување на трошоците, нарекувајќи ја „Putinflacja“ – или „Путинфлација“.

Критичарите, сепак, велат дека војната е само делумно виновна. Тие тврдат дека трошоците се зголемуваат веќе седум години според политиките за социјална потрошувачка на Law and Justice, кои вклучуваат парични средства за семејствата со деца и постарите лица.

„Сите ќе собираме дрва“, рече Доналд Туск, лидер на опозициската Граѓанска платформа во петокот. „Бидејќи се чини дека ова е најновата идеја за спречување на полската сиромаштија што Законот и правдата ја подготвија за сите нас“.

Огревното дрво, како нуспроизвод од сечата на државните шуми, одамна се продава на бизниси, институции и поединци. Сепак, според новите правила, приоритет ќе имаат поединци. Полската агенција за шумарство исто така ја зголеми количината на достапни дрва.

Увозот на дрво од Русија и Белорусија целосно запре со избувнувањето на војната во Украина, а увозот од Украина падна за околу 75 отсто, објави полската Џиеник газета правна.

Партијата Право и правда соопшти дека бара начини за ублажување на енергетската криза, наведувајќи дека осум бродови со повеќе од 700.000 тони јаглен се на пат кон Полска.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.