На Русија очигледно и се заканува сериозно назадување на јужниот фронт

Во Украина, според британската тајна служба и владата во Киев, на руските војници им се заканува сериозно назадување на јужниот фронт. Според ова, украинската контраофанзива на окупираниот град Херсон би можела да ги отсече руските војници од најголемиот дел од армијата.

„Она што го гледаме во моментов се локални напади на украинската армија врз одделни руски единици или тактички цели“, рече воениот експерт од Меѓународниот институт за стратешки студии (IISS) во телефонски разговор за Тагесшпигел. Но: „За Украина, битката за Херсон може да стане пресвртница во војната против Русија.“
На Русија очигледно и се заканува сериозно назадување на јужниот фронт.

Украинските војници многу веројатно поставиле мост јужно од реката Инхулет, која ја формира северната граница на Керсон, објави Министерството за одбрана во Лондон на Твитер во четвртокот, цитирајќи ја тајната служба. Руската 49-та армија е на западниот брег на реките Днепар и сега изгледа многу ранлива. Херсон е практично отсечен од другите окупирани територии.

Според украинската страна, Русија веќе ги повлекува војниците од источниот фронт во Донбас за да ги засили единиците на југ. Русија во моментов масовно ги движи силите на југ, изјави советникот на украинскиот претседател Олексиј Арестович. Русија преминува од напад на одбрана.

Во својата дневна вечерна порака, претседателот Володимир Зеленски рече дека ќе се направи се за да се блокираат патиштата за снабдување на руската армија.

Според британското Министерство за одбрана, Украинците успеале да оштетат најмалку три моста на реките Днепар со оружје со долг дострел од запад. Според ова, стратешки важниот и долг еден километар Антонивски мост кај Херсон повторно е погоден и голема е веројатноста повеќе да не може да се помине.

Руските воени претставници изјавија дека реката може да се помине со помош на импровизирани мостови или траекти.

Мостовите им служат на руските војници северно од реката Днепар „како логистички патишта за снабдување“, изјави за Тагесшпигел австралискиот воен експерт и поранешен генерал Мик Рајан. Тие „носат засилување“ преку мостовите – но во случај на пораз во битката за Херсон, тие служат и како рута за повлекување.

„Она што го гледаме во моментов се локални напади на украинската армија врз одделни руски единици или тактички цели“, рече воениот експерт од Меѓународниот институт за стратешки студии (IISS) во телефонски разговор за Тагесшпигел. Но: „За Украина, битката за Херсон може да стане пресвртница во војната против Русија.“ Информациите дадени од двете страни не можат независно да се проверат.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.