На светот има залихи за само 10 недели снабдување со пченица

Распространет е недостиг на ѓубрива, има големи проблеми со синџирот на снабдување, а и рекордните суши се главните причини за кризата.

Кризата со жито се чувствува ширум светот бидејќи цените на пченицата се искачија на рекордно ниво во изминатите два месеци. Големите производители како Русија, Казахстан и Индија го откажаа извозот за да ги заштитат своите домашни пазари, додека залихите на Украина се во опасност поради тековниот конфликт.
житни полиња

Глобалната несигурност во храната достигна ниво што не е забележано од финансиската криза во 2008 година, според Сара Менкер, извршен директор на Gro Intelligence, глобална компанија која користи вештачка интелигенција и јавни и приватни податоци за да ги предвиди трендовите на снабдување со храна. Таа им кажа на ОН дека светот има при рака пченица вредна околу 10 недели.

За време на обраќањето на специјалната седница на Советот за безбедност во саботата, таа рече дека руско-украинскиот конфликт не е причина за кризата со безбедноста на храната, туку „едноставно долеа масло на огнот што долго гореше“.

Експертот посочи на широкиот недостиг на ѓубрива, проблеми со синџирот на снабдување и рекордни суши како главни причини зад кризата.

„Ова не е циклично. Ова е сеизмичко“, рече Менкер, истакнувајќи дека „дури и ако војната заврши утре, нашиот проблем со безбедноста на храната нема да исчезне наскоро без усогласена акција“.

Таа нагласи дека „без агресивни глобални дејствија, се соочуваме со ризик од извонредно човечко страдање и економска штета“.

Кризата со жито се чувствува ширум светот бидејќи цените на пченицата се искачија на рекордно ниво во изминатите два месеци. Големите производители како Русија, Казахстан и Индија го откажаа извозот за да ги заштитат своите домашни пазари, додека залихите на Украина се во опасност поради тековниот конфликт. Ова предизвика страв од несигурност на храна и глад низ целиот свет.

Извршниот директор на Светската програма за храна на ОН, Дејвид Бисли, претходно изјави дека 49 милиони луѓе во 43 земји веќе „чукаат на вратата на гладот“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.