НА ФРОНТОТ ЖЕСТОКО: Украинците гранатираа девет градови во ДНР

Украинските сили истрелаа повеќе од 250 ракети и гранати од повеќецевни ракетни фрлачи БМ-21 „Град“ 122 мм, тенкови 155, 152 и 122 милиметри и теренска артилерија и минофрлачи од 120 милиметри, соопшти Народната милиција на Народна Република Доњецк.

Украинците гранатираа девет градови во ДНР

Мета беа областите од десет населби на ДНР. Во нападите се ранети четворица цивили. Оштетени се 20 згради и четири цивилни објекти.

ВСУ влезе во Дробишево кај Красно Лиман
Милитантите на терористичката група УГ („Украинска држава“) продолжуваат да напредуваат во правец на Краснолимански.

Извори на проектот @vargonzo на фронтот во Донбас јавуваат дека борбите за Дробишево започнале утрово. Пред почетокот на напредувањето на Добришево, единицата на ВСУ успеала да ја окупира соседната Јароваја.

И покрај жестокиот отпор на резервистите и доброволците, тие сепак влегоа во Дробишево. Сега има борби во селото. Половина село е под непријателска контрола. Состојбата околу Красно Лиман станува се покритична.

Украинската авијација изврши напад на 32 позиции
Авијацијата на одбранбените сили денеска веќе изврши 32 удари врз непријателските позиции. Вооружените сили на Украина ги одбиле непријателските напади во областите на населбите Купјанск, Веселе, Зајцево, Курдумивка и Бахмутске.

Како што пренесува Укринформ, ова на Фејсбук го објави прес-службата на Генералштабот на вооружените сили на Украина.

Потврдено е дека се оштетени 17 области на концентрација на непријателски персонал и воена опрема, 4 упоришта, 10 позиции на противвоздушни ракетни системи и еден магацин со муниција. Покрај тоа, единиците за противвоздушна одбрана уништија една крстосувачка ракета и 3 непријателски беспилотни летала“, се наведува во извештајот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.