На Шкотска и е забрането да одржи гласање за независност

Судот едногласно го отфрли обидот на Шкотската национална партија (СНП) да изнуди гласање следниот октомври, откако не успеа да добие одобрение од британскиот парламент.

Британскиот Врховен суд одлучи дека шкотската влада не може еднострано да одржи втор референдум за тоа дали да се отцепи од Обединетото Кралство, што е удар за активистите за независност што просиндикалниот естаблишмент во Вестминстер ќе го поздрави.

На Шкотска и е забрането да одржи гласање за независност

Судот едногласно го отфрли обидот на Шкотската национална партија (СНП) да изнуди гласање следниот октомври, бидејќи не доби одобрение од британскиот парламент, пишува Си-Ен-Ен.

Сепак, оваа одлука веројатно нема да стави крај на жестоката дебата за независност која доминира во британската политика една деценија.

Шкотска последен пат одржа гласање за ова прашање, со одобрение на Вестминстер, во 2014 година, кога гласачите ја отфрлија можноста за независност со 55 наспроти 45 отсто.

Про-независната СНП сепак доминираше во политиката северно од границата во изминатите години, на сметка на традиционалните, про-синдикални групи.

Последователните лидери на СНП ветија дека ќе им дадат на шкотските гласачи уште една шанса да гласаат, особено откако Велика Британија гласаше за напуштање на Европската унија во 2016 година.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.