Нвидиа стана највредната компанија во светот

Нвидиа стана највредната компанија во светот откако цените на нејзините акции се искачија на највисокото ниво на сите времиња во вторникот. Акциите го завршија трговскиот ден на речиси 136 долари, што е раст од 3,5%, што ја прави повредна од Мајкрософт. Тој го престигна Епл претходно овој месец.

Американската компанија Нвидиа произведува компјутерски чипови потребни за софтвер за вештачка интелигенција (ВИ), а побарувачката за нејзините производи ја зголеми нејзината продажба и профит во последните неколку години.

Многу инвеститори веруваат дека неговата заработка може да порасне уште повеќе, што предизвика зголемување на цената на акциите, иако некои го доведуваат во прашање неговото небесно високо вреднување.

Растот на цената на акциите значи дека пазарот сега ја вреднува компанијата на 3,34 трилиони долари, при што цената е речиси двојно зголемена од почетокот на оваа година. Пред осум години, акцијата вредеше помалку од 1% од нејзината сегашна цена.

Конкуренцијата меѓу развивачите на вештачка интелигенција е жестока. Мајкрософт, Алфабет, сопственик на Гугл, Мета и Епл се само некои од технолошките гиганти кои се борат да создадат производ кој ќе го победи светот.

Оваа конкуренција е во корист на Нвидиа, која доминира во огромното мнозинство на пазарот на чипови со вештачка интелигенција.

Како таква, инвеститорите веруваат дека компанијата ќе продолжи да расте во вредностa. Бројките за продажба и профит на Нвидиа ги надминаа очекувањата на многу аналитичари во последниве години.

Во мај, откако беа објавени најновите финансиски резултати, технолошкиот аналитичар на Квилтер Шевиот, Бен Барингер, рече дека компанијата „уште еднаш расчистила многу висока пречка“.

„Ниту побарувачката не покажува знаци на исклучување“, додаде тој.

Сепак, малцинството е повнимателно. Во февруари, кредитниот аналитичар на Barclays, Сандип Гупта, тврдеше дека големиот пазарен удел на Нвидиа ќе биде тешко да се одржи со оглед на зголемениот број на ривали и се сомневаше како клиентите на Nvidia ќе го монетизираат софтверот за вештачка интелигенција.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.