Неверојатни бројки: Дури 83.347 нови заразени случаи во Индија, починати над 1.000 за еден ден

Loading...

Во Индија денес, по вчерашниот пад, повторно е регистрирано зголемување на бројот на новозаразени, бидејќи биле потврдени 83.347 нови случаи. 

Починати се 1.085 лица, соопшти Министерството за здравство, пренесува Ројтерс. 

Индија, со население од 1,4 милијарди жители, објавува висок дневен биланс на инфекции секој ден, а нејзините преоптоварени здравствени услуги прават големи напори да ја стават под контрола пандемијата.

Со вкупно 5,6 милиони заразени, Индија е на второто место по Соединетите држави, а досега починаа повеќе од 90 000 луѓе.

loading...