„НЕВЕРОЈАТНО…“ Роџер Федерер виде што направи Новак Ѓоковиќ и вака реагираше

Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен 2023 година, а потоа се огласи и еден од неговите двајца најголеми ривали – Роџер Федерер, кој се пензионираше минатата сезона.

Да потсетиме, Новак Ѓоковиќ го освои Австралија опен 2023 победувајќи го Стефанос Циципас во финалето, со што влезе во историјата на тенисот на два начина (освен што од понеделник повторно ќе биде прв на АТП листата).

Најпрвин Ноле од овој ден е првиот играч со десет титули на споменатиот турнир, а воедно стигна и до 22. Грен слем трофеј со што се изедначи со досегашниот лидер Рафаел Надал.

Федерер, да потсетиме, остана на 20 такви титули пред да ја заврши својата импресивна кариера наесен.
И не многу долго откако Новак Ѓоковиќ уште еднаш го освои Австралија Опен, Швајцарецот се огласи.

Тој на Инстаграм напиша:

„НЕВЕРОЈАТНО…“ Роџер Федерер виде што направи Новак Ѓоковиќ и вака реагираше

Неверојатен напор, повторно! Големи честитки – му порача Федерер на Нолет, кој го победи швајцарскиот ас на 27 од 50 средби.

Покрај оние 27:23, Новак води против Роџер со 4:1 на Опен Опен. И додека загуби од Федерер во првиот тамошен дуел, во 2007 година во осминафиналето, го победи четири пати во полуфиналето (вклучително и во 2008 година, на патот до својата прва грен слем титула, Ноле го победи Роџер како двајца -временски последователен победник на Австралија Опен) .

Пронајдете не на следниве мрежи: